מהי דולה? ולמה נוכחותה חשובה בלידה?

מקור השם ביוונית ופירושו "אישה שעוזרת לאישה" ללדת. זהו מקצוע עתיק ביותר ומצויים במקורות סיפורים על נשים שעזרו למיילדות משחר ההיסטוריה. כאשר הוכנסו הלידות לבתי החולים נתייתם מקומה של הדולה, אך היום אנו מבינים יותר ויותר את חשיבותה של פונקציה זו בליווי היולדת.

כיום דולה היא תומכת לידה מוסמכת אשר רכשה את השכלתה בבי"ס למקצועות ההריון והלידה, והיא למעשה האדם המקצועי היחיד המכיר ומלווה את הזוג לאורך התהליך כולו, משלב ההריון, בחדר הלידה וגם לאחריה. הדולה מלווה את בני הזוג לאורך ההריון ועד לסיומה של הלידה. היא יודעת מה חשוב להם וכיצד הם מתכננים את הלידה שלהם. היא נותנת מענה מקצועי ותמיכה רגשית ופיזית לכל שאלותיהם.

  

זוג – דולה – מיילדת: צוות מנצח!

הדולה איננה מחליפה בן זוג / אמא / חברה, אלא פועלת כמשלימה להם. הדולה אינה סמכות רפואית ואינה מתערבת בהחלטות הצוות הרפואי. כמו כן, היא לא מבצעת בדיקות רפואיות ו/או פולשניות בשום שלב בהריון ובלידה. המיילדת צריכה להיות קשובה לגורמים רבים כמו: מוניטור, אינפוזיה, בדיקות פנימיות ודיווח על כל שינוי או ממצא. היא אחראית ליולדות נוספות ופעמים רבות מתחלפת המשמרת במהלך הלידה ומגיעה מיילדת חדשה.

לעומתה, הדולה תמיד שם, מכירה את היולדת, יודעת לזהות כיצד לעזור ולהקל עליה פיזית ורגשית. היולדת מרגישה מטופלת, בטוחה ורגועה. יולדת המלווה ע"י דולה תוכל לחוות לידה חיובית וטובה יותר, לחוש בטחון ורוגע בסובבים אותה ולהיות פנויה וממוקדת בתהליך הלידה. נוכחותה של הדולה תאפשר ליולדת להתכנס אל עצמה ואל החוויה המעצימה של הבאת חיים לעולם תוך אמונה בכוחה ובגופה ומתוך ידיעה שיש מי שיודע למקד אותה אל התהליך ולעזור לה להתמודד בדרך שלה.

ממחקרים אנו לומדים כי נשים שלוו ע"י דולה בלידה חוו לידות קצרות יותר, עם פחות התערבויות רפואיות (חתכי חיץ, לידות ואקום וניתוחים קיסריים), וסיימו את הלידה בתחושה חיובית של בטחון לגבי התהליך כולו. בנוסף, הן סבלו פחות מדיכאון לאחר לידה וחוו קשר ראשוני חיובי ומהיר יותר עם תינוקן.

 

אשמח להיות הדולה שלך

ביכולתי למקד אותך אל העיקר, לפוגג את הבלבול, לדייק אותך אל מקום הנוחות שלך ולתת לך את התמיכה המדויקת הנכונה והרצויה לך. לתת לך להתחבר אל מקור הכח שלך מתוך ידע ואמונה בגופך ולעזור לך להתנהל בתוך הסיטואציה של הלידה, כשהגוף פועל בעוצמות שאינן מוכרות לך, מתוך שקט והתמסרות לתהליך בדרך שבה בחרת. כשאת מבינה מה הם הכוחות הפועלים בלידה תוכלי לקבל את ההחלטה לאפשר לתהליך לקרות.

 

לקביעת פגישה >